‘The Mandalorian’ and ‘Vikings’ Take Home VFX Emmys
Emmy1 0.jpg

Jon Favreau's The Mandalorian took home five Emmys last night to lead the winners Television academy presented the third of five Emmy Awards of Creative Arts 2020, which recognized outstanding artistic and technical achievements on television. The ceremony honored many talented artists and craftsmen in the Scripted Programming categories.

The ceremony was hosted by Emmy-nominated presenter Nicole Byer and featured presenters of some of the season's most popular shows, including Rose Byrne (Mrs. America), Hilarie Burton Morgan (Friday night with the Morgans), Bobby Cannavale (Homecoming) and Laverne Cox ( Orange is the new black; disclosure), Brandee Evans (P-Valley), Giancarlo Esposito (Mandalorian; better call Saul), John Hodgman (Dicktown from Cake), Justin H. Min (The Umbrella Academy), Jeffrey Dean Morgan (Friday night with the Morgans; The Walking Dead) and Monica Raymund (Hightown).

After The Mandalorian began the ceremony with the Outstanding Visual Special Effects Award, the First Emmy Award for Disney +, it received the highest award for Outstanding Cinematography for a single camera series (half an hour), Outstanding Sound Mixing for a Comedy or Drama- Series (half an hour) and animation, outstanding sound editing for a comedy or drama series (half an hour) and animation as well as outstanding production design for a narrative program (half an hour).

History's The Vikings was the other major VFX winner to win the Emmy for Outstanding Visual Special Effects in a Supporting Role.

The 2020 Creative Arts Emmy Awards will be streamed on Emmys.com for four consecutive evenings, Monday, September 14th through Thursday, September 17th at 8:00 p.m. EDT / 5:00 p.m. PDT with a fifth broadcast ceremony on Saturday, September 19 at 8:00 p.m. EDT / 5:00 p.m. PDT on FXX. The names of the winners are known only to Ernst & Young LLP until they are announced to the director of the Emmys ceremony during the show's broadcast. All five shows are produced by Bob Bain Productions.

The winners announced on Night 3 include:

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS

RICHARD BLUFF, VFX supervisor
JASON PORTER, VFX supervisor
ABBIGAIL KELLER, VFX producer
HAYDEN JONES, VFX supervisor
HAL HICKEL, animation manager
ROY CANCINO, special effects supervisor
JOHN ROSENGRANT, supervisor
ENRICO DAMM, environmental officer
LANDIS FIELDS, Virtual Production Visualization Supervisor

The Mandalorian "Chapter 2: The Child" – Disney +

OUTSTANDING SPECIAL VISUAL EFFECTS IN A SUPPORTING ROLE

DOMINIC REMANE, Visual Effects Supervisor
BILL HALLIDAY, visual effects producer
BECCA DONOHUE, visual effects producer
LEANN HARVEY, on-set supervisor for visual effects
TOM MORRISON, CG supervisor
OVIDIU CINAZAN, lead compositor
JIM MAXWELL, Lead Matte Painter
EZRA WADDELL, Lead Massive Crowd Artist
WARREN LAWTEY, FX Lead

Vikings "The Best Plans" – Story

Excellent cinematography for a limited series or film

GREGORY MIDDLETON, ASC, CSC, cameraman

Guardian "This Extraordinary Being" – HBO

OUTSTANDING KINEMATOGRAPHY FOR A MULTI-CAMERA SERIES

DONALD A. MORGAN, ASC, cameraman

The "It's Not My Fault" Ranch – Netflix

OUTSTANDING KINEMATOGRAPHY FOR A SINGLE-CAMERA SERIES (HALF-HOUR)

GREIG FRASER, ASC, ACS, cameraman
BAZ IDOINE, cameraman

The Mandalorian "Chapter 7: The Reckoning" – Disney +

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE PROGRAM (HALF-HOUR)
(Area Award: Possibility of one or more awards.)

ANDREW L. JONES, production designer J.
EFF WISNIEWSKI, Art Director
AMANDA SERINO, set decorator

The Mandalorian "Chapter 1: The Mandalorian" – Disney +

OUTSTANDING PRODUCTION DESIGN FOR A NARRATIVE CONTEMPORARY PROGRAM (ONE HOUR OR MORE)
(Area Award: Possibility of one or more awards.)

ELISABETH WILLIAMS, production designer
MARTHA SPARROW, art director
ROBERT HEPBURN, set decorator

The story of the maid “Household” – HULU

Source: The Television Academy

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here